The standard enthalpy and standard entropy of decomposition of \( N_2O_4 \) to \( NO_2 \) are 55.0 kJ mol\(^{-1}\) and 175.0 J/mol respectively. The standard free energy change for this reaction at 25°C in J mol\(^{-1}\) is (Nearest integer)
The decomposition of \(N_2O_4\) to \(NO_2\) is given by: \[ N_2O_4(g) \rightleftharpoons 2NO_2(g) \]
1. Given Thermodynamic Data:
- Standard enthalpy change: \(\Delta H^\circ = 55.0 \, \text{kJ mol}^{-1} = 55000 \, \text{J mol}^{-1}\)
- Standard entropy change: \(\Delta S^\circ = 175.0 \, \text{J mol}^{-1} \text{K}^{-1}\)
- Temperature: \(T = 25^\circ \text{C} = 298 \, \text{K}\)
2. Gibbs Free Energy Equation:
The standard Gibbs free energy change is calculated using:
\[ \Delta G^\circ = \Delta H^\circ - T \Delta S^\circ \]
3. Calculation:
Substituting the given values:
\[ \Delta G^\circ = 55000 \, \text{J mol}^{-1} - (298 \, \text{K}) (175.0 \, \text{J mol}^{-1} \text{K}^{-1}) \]
\[ \Delta G^\circ = 55000 - 52150 = 2850 \, \text{J mol}^{-1} \]
4. Final Result:
The standard free energy change for this reaction at 25°C is \(2850 \, \text{J mol}^{-1}\).
Final Answer:
The final answer is $\boxed{2850}$.
Step 1: Write the given data
\[ \Delta H^\circ = 55.0 \, \text{kJ mol}^{-1} = 55.0 \times 10^3 \, \text{J mol}^{-1} \] \[ \Delta S^\circ = 175.0 \, \text{J mol}^{-1}\text{K}^{-1} \] \[ T = 25^\circ C = 25 + 273 = 298\, \text{K} \]
Step 2: Apply the Gibbs free energy equation
\[ \Delta G^\circ = \Delta H^\circ - T \Delta S^\circ \] Substitute the given values: \[ \Delta G^\circ = (55.0 \times 10^3) - (298)(175) \]
Step 3: Perform the calculation
\[ \Delta G^\circ = 55,000 - 52,150 = 2,850 \, \text{J mol}^{-1} \]
\[ \boxed{\Delta G^\circ = 2850 \, \text{J mol}^{-1}} \]
Match the LIST-I with LIST-II for an isothermal process of an ideal gas system. 
Choose the correct answer from the options given below:
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
Two circular discs of radius \(10\) cm each are joined at their centres by a rod, as shown in the figure. The length of the rod is \(30\) cm and its mass is \(600\) g. The mass of each disc is also \(600\) g. If the applied torque between the two discs is \(43\times10^{-7}\) dyne·cm, then the angular acceleration of the system about the given axis \(AB\) is ________ rad s\(^{-2}\).
