An ideal gas initially at 0°C temperature, is compressed suddenly to one fourth of its volume. If the ratio of specific heat at constant pressure to that at constant volume is \( \frac{3}{2} \), the change in temperature due to the thermodynamics process is K.
Given that \( \gamma = \frac{3}{2} \), we use the relation: \[ T V^{\gamma - 1} = C \] Substitute the given values: \[ 273 V_0^{0.5} = T \left( \frac{V_0}{4} \right)^{0.5} \] Solving for \( T \): \[ T = 273 \times 2 = 546 \] Thus: \[ \Delta T = 273 \, \text{K} \]
Match the List-I with List-II
Choose the correct answer from the options given below:
A gun fires a lead bullet of temperature 300 K into a wooden block. The bullet having melting temperature of 600 K penetrates into the block and melts down. If the total heat required for the process is 625 J, then the mass of the bullet is grams. Given Data: Latent heat of fusion of lead = \(2.5 \times 10^4 \, \text{J kg}^{-1}\) and specific heat capacity of lead = 125 J kg\(^{-1}\) K\(^{-1}\).