600 mL of 0.01M HCl is mixed with 400 mL of 0.01 M H2SO4 .The pH of the mixture is ______ × 10-2 (Nearest integer) [Given log 2 =0.30 , log 3 =0.48 log 5 =0.69 log 7 -0.84 log 11 =1.04 ]
7 boys and 5 girls are to be seated around a circular table such that no two girls sit together is?