One mole of an ideal gas expands isothermally and reversibly from $10 \mathrm{dm}^{3}$ to $20 \mathrm{dm}^{3}$ at $300 \mathrm{~K} . \Delta \mathrm{U}$, q and work done in the process respectively are : Given : $\mathrm{R}=8.3 \mathrm{JK}^{-1}$ and $\mathrm{mol}^{-1}$ In $10=2.3$ $\log 2=0.30$ $\log 3=0.48$
To solve this problem, we need to find the change in internal energy (\(\Delta U\)), the heat exchanged (q), and the work done by the gas during the isothermal and reversible expansion from 10 dm3 to 20 dm3. The gas undergoes this process at a constant temperature of 300 K. Given that the gas is ideal, the key formulas involve the ideal gas laws and properties of isothermal processes.
The given options show the numerical values alongside their nearest approximations as per significant figures. Therefore, the correct answer is:
$0,178 \mathrm{~kJ},-1.718 \mathrm{~kJ}$

Two circular discs of radius \(10\) cm each are joined at their centres by a rod, as shown in the figure. The length of the rod is \(30\) cm and its mass is \(600\) g. The mass of each disc is also \(600\) g. If the applied torque between the two discs is \(43\times10^{-7}\) dyne·cm, then the angular acceleration of the system about the given axis \(AB\) is ________ rad s\(^{-2}\).
