




If the CFSE of $\left[ Ti \left( H _2 O \right)_6\right]^{3+}$ is $-960 kJ / mol$, this complex will absorb maximum at wavelength ___$nm$ (nearest integer) Assume Planck's constant $( h )=64 \times 10^{-34} Js$, Speed of light $( c )=30 \times 10^8 m / s$ and Avogadro's Constant $\left( N _{ A }\right)=6 \times 10^{23} / mol$
Consider the following two reactions A and B: 
The numerical value of [molar mass of $x$ + molar mass of $y$] is ___.
Consider an A.P. $a_1,a_2,\ldots,a_n$; $a_1>0$. If $a_2-a_1=-\dfrac{3}{4}$, $a_n=\dfrac{1}{4}a_1$, and \[ \sum_{i=1}^{n} a_i=\frac{525}{2}, \] then $\sum_{i=1}^{17} a_i$ is equal to