
a > b > c
c > b > a
a > b > c
The incorrect statements are A, B, and C Only.
If the CFSE of $\left[ Ti \left( H _2 O \right)_6\right]^{3+}$ is $-960 kJ / mol$, this complex will absorb maximum at wavelength ___$nm$ (nearest integer) Assume Planck's constant $( h )=64 \times 10^{-34} Js$, Speed of light $( c )=30 \times 10^8 m / s$ and Avogadro's Constant $\left( N _{ A }\right)=6 \times 10^{23} / mol$

Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?
