Given:
\[ \underbrace{\text{adj(adj(adj... (A)))}}_{\text{2024 times}} = |A|^{(n-1)^{2024}} \]
\[ = |A|^{2024} \]
\[ = 2^{2024} \]
Step 1:
\[ 2^{2024} = (2^2)^{1012} = 4^{1012} \] \[ = 4 \times (8)^{674} = 4(9 - 1)^{674} \]
Step 2:
\[ \Rightarrow 2^{2024} \equiv 4 \pmod{9} \]
Step 3:
\[ \Rightarrow 2^{2024} \equiv 9m + 4, \quad m \text{ even} \]
Step 4:
\[ 2^{9m + 4} = 16 \cdot (2^3)^{3m} \equiv 16 \pmod{9} \]
\[ \Rightarrow 2^{2024} \equiv 7 \pmod{9} \]
Final Answer:
\[ \boxed{7} \]
\[ 2^{2024} = (2^2)^{2022} = 4 \cdot (8)^{674} = 4 \cdot (9 - 1)^{674}. \]
Applying modulo 9, we get:
\[ 2^{2024} \equiv 4 \pmod{9}. \]
Thus,
\[ 2^{2024} = 9m + 4, \quad m \text{ is even}. \]
Now, consider \(2^{9m+4}\):
\[ 2^{9m+4} = 16 \cdot (2^3)^{3m} \equiv 16 \pmod{9}. \]
Thus,
\[ = 7. \]
Therefore, the answer is:
\[ 7. \]
A settling chamber is used for the removal of discrete particulate matter from air with the following conditions. Horizontal velocity of air = 0.2 m/s; Temperature of air stream = 77°C; Specific gravity of particle to be removed = 2.65; Chamber length = 12 m; Chamber height = 2 m; Viscosity of air at 77°C = 2.1 × 10\(^{-5}\) kg/m·s; Acceleration due to gravity (g) = 9.81 m/s²; Density of air at 77°C = 1.0 kg/m³; Assume the density of water as 1000 kg/m³ and Laminar condition exists in the chamber.
The minimum size of particle that will be removed with 100% efficiency in the settling chamber (in $\mu$m is .......... (round off to one decimal place).
