
Analysis of Compound D:
The structure of compound D is:
(I)2-H5C2O-C6H2-CH2CH(NHCOCH3)COOEt
Let's count the atoms:
Comparing this to the given formula C19H19NO4Ix, we find that x = 2.
Therefore, the value of x is 2.

If the CFSE of $\left[ Ti \left( H _2 O \right)_6\right]^{3+}$ is $-960 kJ / mol$, this complex will absorb maximum at wavelength ___$nm$ (nearest integer) Assume Planck's constant $( h )=64 \times 10^{-34} Js$, Speed of light $( c )=30 \times 10^8 m / s$ and Avogadro's Constant $\left( N _{ A }\right)=6 \times 10^{23} / mol$
Let \( \alpha = \dfrac{-1 + i\sqrt{3}}{2} \) and \( \beta = \dfrac{-1 - i\sqrt{3}}{2} \), where \( i = \sqrt{-1} \). If
\[ (7 - 7\alpha + 9\beta)^{20} + (9 + 7\alpha - 7\beta)^{20} + (-7 + 9\alpha + 7\beta)^{20} + (14 + 7\alpha + 7\beta)^{20} = m^{10}, \] then the value of \( m \) is ___________.