The cell potential \(E_{\text{cell}}\) is given as 0.43 V. For the cell: \(Cu(s)|Cu^{2+}(0.001M)||Ag^+(0.01M)|Ag(s)\), we write the reaction as:
\(Cu(s) + 2Ag^+(0.01M) \rightarrow Cu^{2+}(0.001M) + 2Ag(s)\).
Given \(E_{Ag^+/Ag^⊖}=0.80\) V, we apply the Nernst equation:
\(E_{\text{cell}} = E^\circ_{\text{cell}} - \frac{0.06}{2} \log \frac{[Cu^{2+}]}{[Ag^+]^2}\)
Substitute known values:
\(0.43 = E^\circ_{\text{cell}} - \frac{0.03}{2} \log \frac{0.001}{(0.01)^2}\)
\(0.43 = E^\circ_{\text{cell}} - 0.03 \log 10^3\)
\(0.43 = E^\circ_{\text{cell}} - 0.03 \times 3\)
\(0.43 = E^\circ_{\text{cell}} - 0.09\)
\(E^\circ_{\text{cell}} = 0.52\) V
For the standard cell potential: \(E^\circ_{\text{cell}} = E^\circ_{Ag^+/Ag} - E^\circ_{Cu^{2+}/Cu}\),
we find \(E^\circ_{Cu^{2+}/Cu}\):
\(0.52 = 0.80 - E^\circ_{Cu^{2+}/Cu}\)
\(E^\circ_{Cu^{2+}/Cu} = 0.80 - 0.52 = 0.28\) V
The magnitude is \(28 \times 10^{-2}\) V, which fits within the given range of 34,34.
\(E=E^∘–\frac {0.06}{2}log\frac {[Cu^{2+}]}{[Ag^⊕]^2}\)
\(E=E^∘–\frac {0.06}{2}log\frac {0.001}{(0.01)^2}\)
\(0.43=E^∘–0.03\)
\(E^∘=0.46 V\)
\(E^∘_{Ag^⊕/Ag}−E^∘_{Cu^{2+}{Cu}}=0.46\)
\(∴E^∘_{Cu^{2+}{Cu}}=0.8–0.46\)
= \(0.34 V\)
\(= 34 × 10^{-2}V\)
So, the answer is \(34\).
Calculate the EMF of the Galvanic cell: $ \text{Zn} | \text{Zn}^{2+}(1.0 M) \parallel \text{Cu}^{2+}(0.5 M) | \text{Cu} $ Given: $ E^\circ_{\text{Zn}^{2+}/\text{Zn}} = -0.763 \, \text{V} $ and $ E^\circ_{\text{Cu}^{2+}/\text{Cu}} = +0.350 \, \text{V} $
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
Two circular discs of radius \(10\) cm each are joined at their centres by a rod, as shown in the figure. The length of the rod is \(30\) cm and its mass is \(600\) g. The mass of each disc is also \(600\) g. If the applied torque between the two discs is \(43\times10^{-7}\) dyne·cm, then the angular acceleration of the system about the given axis \(AB\) is ________ rad s\(^{-2}\).

Galvanic cells, also known as voltaic cells, are electrochemical cells in which spontaneous oxidation-reduction reactions produce electrical energy. It converts chemical energy to electrical energy.
It consists of two half cells and in each half cell, a suitable electrode is immersed. The two half cells are connected through a salt bridge. The need for the salt bridge is to keep the oxidation and reduction processes running simultaneously. Without it, the electrons liberated at the anode would get attracted to the cathode thereby stopping the reaction on the whole.