A rod with circular cross-section area $2\, cm ^2$ and length $40 cm$ is wound uniformly with $400$ turns of an insulated wire If a current of 0.4 A flows in the wire windings, the total magnetic flux produced inside windings is $4 \pi \times 10^{-6}\, Wb$ The relative permeability of the rod is(Given : Permeability of vacuum $\mu_0=4 \pi \times 10^{-7}\, NA ^{-2}$ )
ϕ = μrμ0\(\frac nl\)I × A
ϕ = 4π × 10−6 x 4π × 10−7 \(\frac {400}{0.40}\) x 0.4 x 2 x 10 -4
μr=125
So, the correct answer is (A): 125
The correct option is (A): 125
By applying the Magnetic flux concept,
\(Φ = B.ACos \theta\)
As the area vector and magnetic field are tangential, both will be in a horizontal direction,
\(Φ = B.ACos0\degree\)
\(Φ = B.A\), where A is the cross-section area and
\(B = μ. n. i\), where again \(μ = μ_r. μ_0\)
μ = permeability of the
μr = relative permeability,
μ0 = permeability of vacuum,
n = no. of times,
i = current,
A = Area
\(Φ = μ_r . μ_0 . n . i . A\)
\(Φ=4\pi \times 10^{-6} \times 4\pi \times 10^{-7} \times \frac{400}{0.40} \times 0.4 \times 2 \times 10^{-4}\)
\(\rightarrow μ_r = \frac{100}{0.8}\)
\(\rightarrow μ_r = 125\)
Therefore, the Relative Permeability of the rod = 125

In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
Two circular discs of radius \(10\) cm each are joined at their centres by a rod, as shown in the figure. The length of the rod is \(30\) cm and its mass is \(600\) g. The mass of each disc is also \(600\) g. If the applied torque between the two discs is \(43\times10^{-7}\) dyne·cm, then the angular acceleration of the system about the given axis \(AB\) is ________ rad s\(^{-2}\).

Electromagnetic Induction is a current produced by the voltage production due to a changing magnetic field. This happens in one of the two conditions:-
The electromagnetic induction is mathematically represented as:-
e=N × d∅.dt
Where