To solve this problem, we employ the ideal gas law and Dalton's Law of Partial Pressures. Given that the total pressure and partial pressure of neon are provided, we can find the partial pressure of molecular oxygen in the mixture.
The value of ‘x’, which is the mass of O2, is 80 g. It falls within the range 80 to 80, confirming correctness.
\(P_{O_2}=25−20=5\) bar
\(P_{O_2}=X_{O_2}×P_{Total}\)
\(\frac {5}{25}=\frac {n_{O2}}{n_{O_2}+n_{Ne}}\)
\(\frac 15=\frac {\frac {x}{32}}{\frac {x}{32}+\frac {200}{20}}\)
\(⇒\frac {x}{32}+10=\frac {5x}{32}\)
\(⇒\frac x8=10\)
\(⇒x=80\) gm
So, the answer is \(80\).
A substance 'X' (1.5 g) dissolved in 150 g of a solvent 'Y' (molar mass = 300 g mol$^{-1}$) led to an elevation of the boiling point by 0.5 K. The relative lowering in the vapour pressure of the solvent 'Y' is $____________ \(\times 10^{-2}\). (nearest integer)
[Given : $K_{b}$ of the solvent = 5.0 K kg mol$^{-1}$]
Assume the solution to be dilute and no association or dissociation of X takes place in solution.
Match the LIST-I with LIST-II for an isothermal process of an ideal gas system. 
Choose the correct answer from the options given below:
Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?

A solution is a homogeneous mixture of two or more components in which the particle size is smaller than 1 nm.
For example, salt and sugar is a good illustration of a solution. A solution can be categorized into several components.
The solutions can be classified into three types:
On the basis of the amount of solute dissolved in a solvent, solutions are divided into the following types: