For neutralization, the milliequivalents of acid must equal the milliequivalents of base.
Milliequivalents = Molarity × n-factor × Volume
For HBr, n-factor = 1. For Ba(OH)2, n-factor = 2.
Let V be the volume of HBr required.
m.eq. of HBr = m.eq. of Ba(OH)2
\( 0.02 \times 1 \times V = 0.01 \times 2 \times 10 \)
\( 0.02V = 0.2 \)
\( V = \frac{0.2}{0.02} = 10 \text{ mL} \)
The volume of HBr required is 10 mL.
Calculate the potential for half-cell containing 0.01 M K\(_2\)Cr\(_2\)O\(_7\)(aq), 0.01 M Cr\(^{3+}\)(aq), and 1.0 x 10\(^{-4}\) M H\(^+\)(aq).

In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
Method used for separation of mixture of products (B and C) obtained in the following reaction is: 