


If the CFSE of $\left[ Ti \left( H _2 O \right)_6\right]^{3+}$ is $-960 kJ / mol$, this complex will absorb maximum at wavelength ___$nm$ (nearest integer) Assume Planck's constant $( h )=64 \times 10^{-34} Js$, Speed of light $( c )=30 \times 10^8 m / s$ and Avogadro's Constant $\left( N _{ A }\right)=6 \times 10^{23} / mol$

Two circular discs of radius \(10\) cm each are joined at their centres by a rod, as shown in the figure. The length of the rod is \(30\) cm and its mass is \(600\) g. The mass of each disc is also \(600\) g. If the applied torque between the two discs is \(43\times10^{-7}\) dyne·cm, then the angular acceleration of the system about the given axis \(AB\) is ________ rad s\(^{-2}\).
