The resistance (\( R \)) of a wire is given by:
\( R = \frac{\rho l}{A} \)
where \( \rho \) is the resistivity, \( l \) is the length, and \( A \) is the cross-sectional area.
The new length is \( l' = l + 0.20l = 1.2l \). The new area is \( A' = A - 0.04A = 0.96A \). The new resistance (\( R' \)) is:
\( R' = \frac{\rho l'}{A'} = \frac{\rho (1.2l)}{0.96A} = \frac{1.2}{0.96} \frac{\rho l}{A} = \frac{1.2}{0.96} R = 1.25R \)
The percentage change in resistance is:
\( \frac{R' - R}{R} \times 100 = \frac{1.25R - R}{R} \times 100 = 0.25 \times 100 = 25\% \)
The percentage change in resistance is a \( \mathbf{25\%} \) increase.

The equivalent resistance between the points \(A\) and \(B\) in the given circuit is \[ \frac{x}{5}\,\Omega. \] Find the value of \(x\). 
A Wheatstone bridge is initially at room temperature and all arms of the bridge have same value of resistances \[ (R_1=R_2=R_3=R_4). \] When \(R_3\) resistance is heated, its resistance value increases by \(10%\). The potential difference \((V_a-V_b)\) after \(R_3\) is heated is _______ V. 
Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?

In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 