A battery of emf \( E \) and internal resistance \( r \) is connected to a rheostat. When a current of 2A is drawn from the battery, the potential difference across the rheostat is 5V. The potential difference becomes 4V when a current of 4A is drawn from the battery. Calculate the value of \( E \) and \( r \).
The potential difference across the rheostat is given as:
V1 = E - (2 × r) = 5V
Therefore, we have the equation:
E - 2r = 5
The potential difference across the rheostat becomes:
V2 = E - (4 × r) = 4V
Thus, we have the equation:
E - 4r = 4
We now have the following system of equations:
E - 2r = 5 E - 4r = 4
By subtracting the second equation from the first, we get:
2r = 1
So, r = 1/2 Ω
Substitute r = 1/2 Ω into the first equation:
E - 1 = 5
Therefore, E = 6V.
EMF of the battery: E = 6V
Internal resistance of the battery: r = 1/2 Ω

The equivalent resistance between the points \(A\) and \(B\) in the given circuit is \[ \frac{x}{5}\,\Omega. \] Find the value of \(x\). 
A Wheatstone bridge is initially at room temperature and all arms of the bridge have same value of resistances \[ (R_1=R_2=R_3=R_4). \] When \(R_3\) resistance is heated, its resistance value increases by \(10%\). The potential difference \((V_a-V_b)\) after \(R_3\) is heated is _______ V. 

A ladder of fixed length \( h \) is to be placed along the wall such that it is free to move along the height of the wall.
Based upon the above information, answer the following questions:
(iii) (b) If the foot of the ladder, whose length is 5 m, is being pulled towards the wall such that the rate of decrease of distance \( y \) is \( 2 \, \text{m/s} \), then at what rate is the height on the wall \( x \) increasing when the foot of the ladder is 3 m away from the wall?