The initial speed of a projectile fired from ground is $u$ At the highest point during its motion, the speed of projectile is $\frac{\sqrt{3}}{2} u$ The time of flight of the projectile is :
\(u\ cosθ=\frac{\sqrt{3}u}{2}\)
\(⇒cosθ=\frac{\sqrt{3}}{2}\)
\(⇒θ=30^∘\)
\(T=\frac{2usin30^∘}{g}=\frac{u}{g}\)
Correct answer is option (b)
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
It is a vector quantity. A vector quantity is a quantity having both magnitude and direction. Speed is a scalar quantity and it is a quantity having a magnitude only. Motion in a plane is also known as motion in two dimensions.
The equations of motion in a straight line are:
v=u+at
s=ut+½ at2
v2-u2=2as
Where,