To find the amount of electric charge that crosses through the wire in 20 seconds, we start with the relation given for current:
\(I = I_0 + \beta t\)
where \( I_0 = 20 \, \text{A} \) and \( \beta = 3 \, \text{A/s} \).
The electric charge \( Q \) that passes through the wire can be calculated using the formula:
\(Q = \int I \, dt\)
Substitute the expression for \( I \) into the integral:
\(Q = \int (I_0 + \beta t) \, dt\)
Evaluate the integral over the time interval from \( t = 0 \) to \( t = 20 \, \text{s} \):
\(Q = \int_0^{20} (20 + 3t) \, dt = [20t + \frac{3}{2}t^2]_0^{20}\)
Calculate the definite integral:
\(= \left( 20 \times 20 + \frac{3}{2} \times 20^2 \right) - \left( 20 \times 0 + \frac{3}{2} \times 0^2 \right)\)
\(= 400 + \frac{3}{2} \times 400\)
\(= 400 + 600\)
\(= 1000 \, \text{C}\)
Hence, the correct amount of electric charge that crosses through the wire in 20 seconds is 1000 C.
\[ I = I_0 + \beta t = 20 + 3t \]
The current \(I = \frac{dq}{dt}\), so we can write:
\[ dq = (20 + 3t) dt \]
\[ q = \int_{0}^{20} (20 + 3t) dt \]
Split the integral:
\[ q = \int_{0}^{20} 20 dt + \int_{0}^{20} 3t dt \]
\[ q = \left[20t\right]_{0}^{20} + \left[\frac{3t^2}{2}\right]_{0}^{20} \]
\[ = (20 \times 20) + \frac{3 \times 20^2}{2} \]
\[ = 400 + \frac{3 \times 400}{2} \]
\[ = 400 + 600 = 1000 \, C \]
So, the correct answer is: 1000 C

The equivalent resistance between the points \(A\) and \(B\) in the given circuit is \[ \frac{x}{5}\,\Omega. \] Find the value of \(x\). 
A Wheatstone bridge is initially at room temperature and all arms of the bridge have same value of resistances \[ (R_1=R_2=R_3=R_4). \] When \(R_3\) resistance is heated, its resistance value increases by \(10%\). The potential difference \((V_a-V_b)\) after \(R_3\) is heated is _______ V. 
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
Two circular discs of radius \(10\) cm each are joined at their centres by a rod, as shown in the figure. The length of the rod is \(30\) cm and its mass is \(600\) g. The mass of each disc is also \(600\) g. If the applied torque between the two discs is \(43\times10^{-7}\) dyne·cm, then the angular acceleration of the system about the given axis \(AB\) is ________ rad s\(^{-2}\).
