Step 1: Calculate molar mass of FeS.
\[
M(\text{FeS}) = M(\text{Fe}) + M(\text{S}) = 55.85 + 32.06 = 87.91 \, \text{g/mol}
\]
Step 2: Mass fraction of Fe in FeS.
\[
\text{Fraction of Fe} = \frac{55.85}{87.91} = 0.6353
\]
Step 3: Mass of Fe in 25 g sample.
\[
m_{\text{Fe}} = 25 \times 0.6353 = 15.883 \, \text{g}
\]
Step 4: Round off to 2 decimal places.
\[
m_{\text{Fe}} = 15.88 \, \text{g}
\]
Final Answer:
\[
\boxed{15.88 \, \text{g}}
\]