Quantitative analysis of an organic compound (X) shows the following percentage composition.
C: 14.5%
Cl: 64.46%
H: 1.8%
Empirical formula mass of the compound (X) is:
\[ \text{Moles of C} = \frac{14.5}{12} = 1.21 \, \text{mol}, \quad \text{Moles of Cl} = \frac{64.46}{35.5} = 1.81 \, \text{mol}, \quad \text{Moles of H} = \frac{1.8}{1} = 1.8 \, \text{mol} \]
\[ \text{C}: \frac{1.21}{1.21} = 1, \quad \text{Cl}: \frac{1.81}{1.21} = 1.5, \quad \text{H}: \frac{1.8}{1.21} = 1.49 \]
Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?

Consider the following two reactions A and B: 
The numerical value of [molar mass of $x$ + molar mass of $y$] is ___.
Consider the following reaction sequence: 
Given: Compound (x) has percentage composition \(76.6%\ \text{C}\), \(6.38%\ \text{H}\) and vapour density \(=47\). Compound (y) develops a characteristic colour with neutral \(\mathrm{FeCl_3}\) solution. Identify the {INCORRECT statement.}
Let \( \alpha = \dfrac{-1 + i\sqrt{3}}{2} \) and \( \beta = \dfrac{-1 - i\sqrt{3}}{2} \), where \( i = \sqrt{-1} \). If
\[ (7 - 7\alpha + 9\beta)^{20} + (9 + 7\alpha - 7\beta)^{20} + (-7 + 9\alpha + 7\beta)^{20} + (14 + 7\alpha + 7\beta)^{20} = m^{10}, \] then the value of \( m \) is ___________.