
0.1 mole of compound S will weigh ....... g,
(given the molar mass in g mol\(^{-1}\) \( {C} = 12, \, {H} = 1, \, {O} = 16 )\):
- The compound \( S \) is formed by reducing a secondary alcohol (ethanol) to a hydrocarbon (alkane).
- First, ethanol (\( {CH}_3{CH}_2{OH} \)) reacts with chromium trioxide (\( {CrO}_3 \)) to form acetaldehyde (\( {CH}_3{CHO} \)).
- Then, acetaldehyde undergoes reduction by sodium borohydride (\( {NaBH}_4 \)) to form ethanol (\( {CH}_3{CH}_2{OH} \)) again.
- Further, the reaction with Grignard reagent (\( {CH}_3{MgI} \)) and water (\( {H}_2{O} \)) forms a secondary alcohol.
- Since \( S \) is an alcohol, it will have the same molecular weight as ethanol. The molar mass of ethanol (\( {CH}_3{CH}_2{OH} \)) is calculated as: \[ 12 \times 2 + 1 \times 6 + 16 = 46 \, {g/mol} \] For \( 0.1 \) mole of \( S \), the weight is: \[ {Weight of } S = 0.1 \times 46 = 4.6 \, {g} \] Thus, \( 0.1 \) mole of compound S weighs \( 4.6 \) grams.
Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?

Consider the following two reactions A and B: 
The numerical value of [molar mass of $x$ + molar mass of $y$] is ___.
Consider the following reaction sequence: 
Given: Compound (x) has percentage composition \(76.6%\ \text{C}\), \(6.38%\ \text{H}\) and vapour density \(=47\). Compound (y) develops a characteristic colour with neutral \(\mathrm{FeCl_3}\) solution. Identify the {INCORRECT statement.}
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
Two circular discs of radius \(10\) cm each are joined at their centres by a rod, as shown in the figure. The length of the rod is \(30\) cm and its mass is \(600\) g. The mass of each disc is also \(600\) g. If the applied torque between the two discs is \(43\times10^{-7}\) dyne·cm, then the angular acceleration of the system about the given axis \(AB\) is ________ rad s\(^{-2}\).
