In the given circuit the sliding contact is pulled outwards such that the electric current in the circuit changes at the rate of 8 A/s. At an instant when R is 12 Ω, the value of the current in the circuit will be A.
Using the formula:
\[ \text{Battery Voltage} - \text{Inductor Voltage} - \text{Resistor Voltage} = 0 \] \[ 12 - L\frac{dI}{dt} - IR = 0 \]
We are given:
Battery Voltage = 12V
Inductance (L) = 3H
\(\frac{dI}{dt} = -8\) A/s (current is decreasing)
Resistance (R) = 12Ω
Plugging these values in:
\[ 12 - 3(-8) - 12I = 0 \] \[ 12 + 24 - 12I = 0 \] \[ 36 - 12I = 0 \] \[ 12I = 36 \] \[ I = \frac{36}{12} = 3 \] Thus, the current (I) is 3 A. Answer: 3 A
What are Kirchhoff's two laws for the electrical circuit? Find out the reading of the ammeter with the help of the given circuit, while its resistance is negligible.