Angular fringe width
\(θ=\frac{λ}{D}\)
So
\(\frac{θ1}{λ1}=\frac{θ2}{λ2}\)
\(θ_2=\frac{0.35^∘}{450 nm}×\frac{450 nm}{715}=0.25^∘=\frac{1}{4}\)
So, the value of α = 4
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
The equivalent resistance between the points \(A\) and \(B\) in the given circuit is \[ \frac{x}{5}\,\Omega. \] Find the value of \(x\). 
Method used for separation of mixture of products (B and C) obtained in the following reaction is: 