\(E°_{cell} = E°_{cathode} - E°_{anode}\)
\(E°_{cell}= 0.77 – 0.54\)
\(E°_{cell}= 0.23\ V\)
\(E°_{cell}= 23×10^{–2} V\)
So, the answer is \(23\).
Calculate the EMF of the Galvanic cell: $ \text{Zn} | \text{Zn}^{2+}(1.0 M) \parallel \text{Cu}^{2+}(0.5 M) | \text{Cu} $ Given: $ E^\circ_{\text{Zn}^{2+}/\text{Zn}} = -0.763 \, \text{V} $ and $ E^\circ_{\text{Cu}^{2+}/\text{Cu}} = +0.350 \, \text{V} $
Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?

In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
An electrochemical cell is a device that is used to create electrical energy through the chemical reactions which are involved in it. The electrical energy supplied to electrochemical cells is used to smooth the chemical reactions. In the electrochemical cell, the involved devices have the ability to convert the chemical energy to electrical energy or vice-versa.