Given reaction:
\[ ^3_2\text{He} \longrightarrow ^{12}_6\text{C} + \gamma \text{ rays} \]
Mass defect:
\[ \Delta m = (3m_{\text{He}} - m_{\text{C}}) \]
Calculating:
\[ \Delta m = (3 \times 4.002603 - 12) = 0.007809 \, \text{u} \]
Energy released:
\[ \text{Energy} = 931 \Delta m \, \text{MeV} \] \[ = 7.27 \, \text{MeV} = 727 \times 10^{-2} \, \text{MeV} \]
A small bob A of mass m is attached to a massless rigid rod of length 1 m pivoted at point P and kept at an angle of 60° with vertical. At 1 m below P, bob B is kept on a smooth surface. If bob B just manages to complete the circular path of radius R after being hit elastically by A, then radius R is_______ m :
Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?
