Glucose is added in 100 gm of water. Lowering in vapor pressure is 0.2 mm Hg. Vapour pressure of pure water is 54.2 mm Hg. Then the weight of glucose is?
3.70 gm
4.92 gm
6.73 gm
8.74 gm
The correct answer is option (A): 3.70 gm

\(\frac{0.2}{54}=\frac{n_{glucose}}{\frac{100}{18}}\)
\(n_{glucose}\frac{0.2}{54}=\frac{100}{18}\)
Mass of glucose = \(\frac{0.2}{54}\times\frac{100}{18}\times180=3.70\,gm\)
A substance 'X' (1.5 g) dissolved in 150 g of a solvent 'Y' (molar mass = 300 g mol$^{-1}$) led to an elevation of the boiling point by 0.5 K. The relative lowering in the vapour pressure of the solvent 'Y' is $____________ \(\times 10^{-2}\). (nearest integer)
[Given : $K_{b}$ of the solvent = 5.0 K kg mol$^{-1}$]
Assume the solution to be dilute and no association or dissociation of X takes place in solution.
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
Method used for separation of mixture of products (B and C) obtained in the following reaction is: 