Capacitance of the capacitor, C = 600 pF
Potential difference, V = 200 V
Electrostatic energy stored in the capacitor is given by,
\(E1=\frac{1}{2} CV^2=\frac{1}{2}X(600×10^-12)×(200)^2 J=1.2×10^{-5}J\)
If supply is disconnected from the capacitor and another capacitor of capacitance C = 600 pF is connected to it, then equivalent capacitance (Ceq) of the combination is given by,
\(\frac{1}{C_eq}=\frac{1}{C}+\frac{1}{C}\)
\(\frac{1}{Ceq} =\frac{1}{600}+\frac{1}{600} = \frac{2}{600}=\frac{1}{300 }= 300 pF\)
New electrostatic energy can be calculated as
\(E2=1/2Ceq V2= \frac{1}{2}×300×(200)^2 J = 0.6 × 10-5 ^J \)
Loss in electrostatic energy = E1 – E2
= 1.2 × 10−5 0.6 × 10-5 J = 0.6 × 10-5 J = 6 × 10-6 J
Therefore, the electrostatic energy lost in the process is 6 × 10-6 J .
Find work done in bringing charge q = 3nC from infinity to point A as shown in the figure : 
Two capacitors \( C_1 \) and \( C_2 \) are connected in parallel to a battery. Charge-time graph is shown below for the two capacitors. The energy stored with them are \( U_1 \) and \( U_2 \), respectively. Which of the given statements is true? 
Given below are two statements: one is labelled as Assertion (A) and the other is labelled as Reason (R).
Assertion (A): Choke coil is simply a coil having a large inductance but a small resistance. Choke coils are used with fluorescent mercury-tube fittings. If household electric power is directly connected to a mercury tube, the tube will be damaged.
Reason (R): By using the choke coil, the voltage across the tube is reduced by a factor \( \frac{R}{\sqrt{R^2 + \omega^2 L^2}} \), where \( \omega \) is the frequency of the supply across resistor \( R \) and inductor \( L \). If the choke coil were not used, the voltage across the resistor would be the same as the applied voltage.
In light of the above statements, choose the most appropriate answer from the options given below:

The potential of a point is defined as the work done per unit charge that results in bringing a charge from infinity to a certain point.
Some major things that we should know about electric potential:
The ability of a capacitor of holding the energy in form of an electric charge is defined as capacitance. Similarly, we can also say that capacitance is the storing ability of capacitors, and the unit in which they are measured is “farads”.
Read More: Electrostatic Potential and Capacitance
Both the Capacitors C1 and C2 can easily get connected in series. When the capacitors are connected in series then the total capacitance that is Ctotal is less than any one of the capacitor’s capacitance.
Both Capacitor C1 and C2 are connected in parallel. When the capacitors are connected parallelly then the total capacitance that is Ctotal is any one of the capacitor’s capacitance.