The correct answer is 180.
To prepare 500 mL of 0.1 M NaOH solution, we need to calculate the volume of the stock solution required.
First, let's calculate the number of moles of NaOH in 500 mL of 0.1 M solution:
Number of moles of NaOH = Molarity × Volume (in L) Number of moles of NaOH = 0.1 × 0.5 Number of moles of NaOH = 0.05
Next, let's calculate the number of moles of NaOH in the stock solution:
Number of moles of NaOH in stock solution = (mass of NaOH / molar mass of NaOH) = (5 g / 40 g/mol) = 0.125 mol
Now, we can use the following formula to calculate the volume of the stock solution required:
Volume of stock solution = (Number of moles required / Number of moles in stock solution) × Volume of stock solution
Plugging in the values, we get:
Volume of stock solution = (0.05 / 0.125) × 0.45 L Volume of stock solution = 0.18 L = 180 mL
Therefore, 180 mL of the NaOH stock solution is required to prepare 500 mL of 0.1 M NaOH solution.
The correct answer is 180
\(M=\frac{5}{40} \times \frac{1000}{450}\)
\(M_1V_1=M_2V_2\)
\((\frac{5}{40} \times \frac{1000}{450})\times V_1=0.1 \times 500\)
\(V_1=180\)
\(\therefore\) volume required is 180
A substance 'X' (1.5 g) dissolved in 150 g of a solvent 'Y' (molar mass = 300 g mol$^{-1}$) led to an elevation of the boiling point by 0.5 K. The relative lowering in the vapour pressure of the solvent 'Y' is $____________ \(\times 10^{-2}\). (nearest integer)
[Given : $K_{b}$ of the solvent = 5.0 K kg mol$^{-1}$]
Assume the solution to be dilute and no association or dissociation of X takes place in solution.
The equivalent resistance between the points \(A\) and \(B\) in the given circuit is \[ \frac{x}{5}\,\Omega. \] Find the value of \(x\). 
Method used for separation of mixture of products (B and C) obtained in the following reaction is: 
In the following \(p\text{–}V\) diagram, the equation of state along the curved path is given by \[ (V-2)^2 = 4ap, \] where \(a\) is a constant. The total work done in the closed path is: 
A solution is a homogeneous mixture of two or more components in which the particle size is smaller than 1 nm.
For example, salt and sugar is a good illustration of a solution. A solution can be categorized into several components.
The solutions can be classified into three types:
On the basis of the amount of solute dissolved in a solvent, solutions are divided into the following types: