The number of metals which will show photoelectric effect when light of wavelength 400nm falls on it is____
Given: h = 6.6 × 10-34 J s c = 3 x 108 m s-1 e = 1.6 x 10-19 C
Choose the correct option.
Assertion (A) : Radius of H+ is 1.5 × 10–3 pm.Reason (R) : H+ cannot exist independently.
Find the number of atoms per unit cell if edge length is 300pm, density = 3 g/cm3 , molecular mass = 40 g(nearest integer)