For the reaction: $A_2(g) \rightleftharpoons B_2(g)$
The equilibrium constant $K_c$ is given as 99.0. In a 1 L closed flask, two moles of $B_2(g)$ is heated to $T(K)$. What is the concentration of $B_2(g)$ (in mol L$^{-1}$) at equilibrium?
A current of \(6A\) enters one corner \(P\) of an equilateral triangle \(PQR\) having three wires of resistance \(2 \Omega\) each and leaves by the corner \(R\) as shown in figure. Then the currents \(I_1\) and \(I_2\) are respectively
The value of shunt resistance that allows only 10% of the main current through the galvanometer of resistance \( 99 \Omega \) is:
If the origin is shifted to a point \( P \) by the translation of axes to remove the \( y \)-term from the equation \( x^2 - y^2 + 2y - 1 = 0 \), then the transformed equation of it is:
A line \( L \) intersects the lines \( 3x - 2y - 1 = 0 \) and \( x + 2y + 1 = 0 \) at the points \( A \) and \( B \). If the point \( (1,2) \) bisects the line segment \( AB \) and \( \frac{a}{b} x + \frac{b}{a} y = 1 \) is the equation of the line \( L \), then \( a + 2b + 1 = ? \)