To determine the number of 100 W lamps that can be lit using the hydroelectric energy generated, we need to follow these steps:
Thus, the number of 100 W lamps that can be lit is 50.
The correct answer is (B) : 50
Total gravitational PE of water per second
\(=\frac{mgh}{T}\)
\(=\frac{9×10^4×10×40}{3600}=10^4\) J/sec
50% of this energy can be converted into electrical energy so total electrical energy
\(=\frac{10^4}{2}=5000 W\)
So total bulbs lit can be
\(=\frac{5000 W}{100 W}\)
= 50 bulbs

Potential energy (V) versus distance (x) is given by the graph. Rank various regions as per the magnitudes of the force (F) acting on a particle from high to low. 
Let \( \alpha = \dfrac{-1 + i\sqrt{3}}{2} \) and \( \beta = \dfrac{-1 - i\sqrt{3}}{2} \), where \( i = \sqrt{-1} \). If
\[ (7 - 7\alpha + 9\beta)^{20} + (9 + 7\alpha - 7\beta)^{20} + (-7 + 9\alpha + 7\beta)^{20} + (14 + 7\alpha + 7\beta)^{20} = m^{10}, \] then the value of \( m \) is ___________.
Read More: Work and Energy