The velocity-time graph of a body moving in a straight line is shown in the figure.
The ratio of displacement to distance travelled by the body in time 0 to 10s is:
From the velocity-time graph, we calculate the displacement and total distance traveled:
The ratio of displacement to distance is:
\[ \frac{\text{Displacement}}{\text{Distance}} = \frac{16}{48} = \frac{1}{3}. \]
The correct answer is (C) : \(1: 3\)
Displacement =Σ area =16−8+16−8=16m
Distance =Σ∣ area ∣=48m
Distance : displacement =3 : 1
Let \( \alpha = \dfrac{-1 + i\sqrt{3}}{2} \) and \( \beta = \dfrac{-1 - i\sqrt{3}}{2} \), where \( i = \sqrt{-1} \). If
\[ (7 - 7\alpha + 9\beta)^{20} + (9 + 7\alpha - 7\beta)^{20} + (-7 + 9\alpha + 7\beta)^{20} + (14 + 7\alpha + 7\beta)^{20} = m^{10}, \] then the value of \( m \) is ___________.
The motion in a straight line is an object changes its position with respect to its surroundings with time, then it is called in motion. It is a change in the position of an object over time. It is nothing but linear motion.
Linear motion is also known as the Rectilinear Motion which are of two types: