
| Experiment | [X] (mol L-1) | [Y] (mol L-1) | Initial Rate (mol L-1 min-1) |
|---|---|---|---|
| I | 0.1 | 0.1 | 2 × 10-3 |
| II | L | 0.2 | 4 × 10-3 |
| III | 0.4 | 0.4 | M × 10-3 |
| IV | 0.1 | 0.2 | 2 × 10-3 |
The rate law for the reaction is given by: Rate = k[X], indicating first order with respect to X and zero order with respect to Y.
Using Experiments I and IV (same [X] and different [Y]):
RateI = RateIV = 2 × 10-3 mol L-1 min-1
Using Experiments I and II (change in [X]):
(RateII) / (RateI) = ([X]II / [X]I), assuming [Y] does not affect rate.
4 × 10-3 / 2 × 10-3 = L / 0.1
L = 0.2 mol L-1
Using Experiments I and III:
(RateIII) / (RateI) = ([X]III / [X]I)
M × 10-3 / 2 × 10-3 = 0.4 / 0.1
M = 8
The ratio M/L = 8 / 0.2 = 40.
Since 40 is within the range of 40 to 40, the solution is validated.
\(Rate [X]^1[Y]^0\)
\(Rate = k[X]\)
From Exp I and II,
\(\frac{4 \times 10^{-3}}{2 \times 10^{-3}} = \left(\frac{L}{0.1}\right)^1 \left(\frac{0.2}{0.1}\right)^0\)
\(2 = (10 L)^1.\)
Hence L = 0.2 mol/L
From Exp III and IV,
\(\frac{M \times 10^{-3}}{2 \times 10^{-3}} = \left(\frac{0.4}{0.1}\right) \left(\frac{0.4}{0.2}\right)^0\)
\(\frac{M}{2} = 4\)
\(M = 8\)
\(\frac{M}{L} = \frac{8}{0.2}\)
\(\frac{M}{L} = 40\)
So, the answer is 40.
The cycloalkene (X) on bromination consumes one mole of bromine per mole of (X) and gives the product (Y) in which C : Br ratio is \(3:1\). The percentage of bromine in the product (Y) is _________ % (Nearest integer).
Given:
\[ \text{H} = 1,\quad \text{C} = 12,\quad \text{O} = 16,\quad \text{Br} = 80 \]
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
Two circular discs of radius \(10\) cm each are joined at their centres by a rod, as shown in the figure. The length of the rod is \(30\) cm and its mass is \(600\) g. The mass of each disc is also \(600\) g. If the applied torque between the two discs is \(43\times10^{-7}\) dyne·cm, then the angular acceleration of the system about the given axis \(AB\) is ________ rad s\(^{-2}\).

The Order of reaction refers to the relationship between the rate of a chemical reaction and the concentration of the species taking part in it. In order to obtain the reaction order, the rate equation of the reaction will given in the question.