To find the number of moles of the gas, we use the relation for the change in internal energy (ΔU) at constant volume for an ideal gas: ΔU = nCvΔT, where n is the number of moles, Cv is the molar heat capacity at constant volume, and ΔT is the change in temperature. We know Cp = 20.785 J K−1 mol−1 and R = 8.314 J K−1 mol−1. For an ideal gas, Cp and Cv are related by: Cp = Cv + R. Rearrange this to find Cv:
Cv = Cp − R = 20.785 − 8.314 = 12.471 J K−1 mol−1.
Now, calculate ΔT: ΔT = 500 K − 300 K = 200 K. Using the change in internal energy: ΔU = nCvΔT = 5000 J, solve for n:
n = ΔU / (CvΔT) = 5000 / (12.471 × 200).
Calculate:
n ≈ 5000 / 2494.2 ≈ 2.004.
The nearest integer value for n is 2. This value is within the given range (2,2). Therefore, the number of moles of the gas at constant volume is 2.
Cp = 20.785 JK-1 mol-1 and ΔU = nCvΔT
∴ nCv = \(\frac{5000}{200}\) = 25
and we know that
Cp – Cv = R
20.785\(-\frac{25}{n} \)= 8.314
n = \(\frac{25}{(20.785-8.314)}\)
= 2
Calculate the potential for half-cell containing 0.01 M K\(_2\)Cr\(_2\)O\(_7\)(aq), 0.01 M Cr\(^{3+}\)(aq), and 1.0 x 10\(^{-4}\) M H\(^+\)(aq).

The equivalent resistance between the points \(A\) and \(B\) in the given circuit is \[ \frac{x}{5}\,\Omega. \] Find the value of \(x\). 
Method used for separation of mixture of products (B and C) obtained in the following reaction is: 
In the following \(p\text{–}V\) diagram, the equation of state along the curved path is given by \[ (V-2)^2 = 4ap, \] where \(a\) is a constant. The total work done in the closed path is: 
Let \( ABC \) be a triangle. Consider four points \( p_1, p_2, p_3, p_4 \) on the side \( AB \), five points \( p_5, p_6, p_7, p_8, p_9 \) on the side \( BC \), and four points \( p_{10}, p_{11}, p_{12}, p_{13} \) on the side \( AC \). None of these points is a vertex of the triangle \( ABC \). Then the total number of pentagons that can be formed by taking all the vertices from the points \( p_1, p_2, \ldots, p_{13} \) is ___________.
Specific heat of a solid or liquid is the amount of heat that raises the temperature of a unit mass of the solid through 1°C.
The Molar specific heat of a solid or liquid of a material is the heat that you provide to raise the temperature of one mole of solid or liquid through 1K or 1°C.
The volume of solid remains constant when heated through a small range of temperature. This is known as specific heat at a constant volume. It is denoted as CV.
The pressure of solid remains constant when heated through a small range of temperature. This is known as specific heat at constant pressure which can be denoted as CP.