We know the relationship between molality and molarity:
\[\text{Molality} = \frac{1000 \times M}{1000 \times d - M \times (\text{Molar mass of solute})}\]
Substituting the values:
\[3 = \frac{1000 \times x}{1000 \times 1.12 - x \times 40}\]
Rearranging:
\[3 \times (1000 \times 1.12 - x \times 40) = 1000 \times x\]
Simplify:
\[3 \times 1120 - 120x = 1000x\]
\[3360 = 1120x\]
Solving:
\[x = 3\]
Thus, the molarity of the solution is 3.0 M.
To determine the molarity (\(x\)) of the NaOH solution, we need to relate molarity and molality using the density of the solution. The given molality is \(3 \, \text{m}\), meaning there are 3 moles of NaOH per kilogram of the solvent (water), and the density of the solution is \(1.12 \, \text{g/mL}\).
Hence, the molarity of the given solution is \(x = 3\).
A substance 'X' (1.5 g) dissolved in 150 g of a solvent 'Y' (molar mass = 300 g mol$^{-1}$) led to an elevation of the boiling point by 0.5 K. The relative lowering in the vapour pressure of the solvent 'Y' is $____________ \(\times 10^{-2}\). (nearest integer)
[Given : $K_{b}$ of the solvent = 5.0 K kg mol$^{-1}$]
Assume the solution to be dilute and no association or dissociation of X takes place in solution.