
If the CFSE of $\left[ Ti \left( H _2 O \right)_6\right]^{3+}$ is $-960 kJ / mol$, this complex will absorb maximum at wavelength ___$nm$ (nearest integer) Assume Planck's constant $( h )=64 \times 10^{-34} Js$, Speed of light $( c )=30 \times 10^8 m / s$ and Avogadro's Constant $\left( N _{ A }\right)=6 \times 10^{23} / mol$
Method used for separation of mixture of products (B and C) obtained in the following reaction is: 
Which of the following best represents the temperature versus heat supplied graph for water, in the range of \(-20^\circ\text{C}\) to \(120^\circ\text{C}\)? 
There are three applications of coordination compounds: