List I | List II | ||
| A | 16 g of CH4 (g) | I | Weight 28g |
| B | 1 g of H2 (g) | II | 60.2 × 1023 electrons |
| C | 1 mole of N2 (g) | III | Weighs 32 g |
| D | 0.5 mol of SO2 (g) | IV | Occupies 11.4 L volume at STP |
16g CH4 = 1 mole CH4 contains 10 × 6.02 × 1023 electrons
= 60.2 × 1023
1g H2 = 0.5 mole H2 gas occupy 11.35 litre volume at STP
1 mole of N2 = 28g
0.5 mole of SO2 = 32g
Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?

Let \( \alpha = \dfrac{-1 + i\sqrt{3}}{2} \) and \( \beta = \dfrac{-1 - i\sqrt{3}}{2} \), where \( i = \sqrt{-1} \). If
\[ (7 - 7\alpha + 9\beta)^{20} + (9 + 7\alpha - 7\beta)^{20} + (-7 + 9\alpha + 7\beta)^{20} + (14 + 7\alpha + 7\beta)^{20} = m^{10}, \] then the value of \( m \) is ___________.