If \(A_2B \;\text{is} \;30\%\) ionised in an aqueous solution, then the value of van’t Hoff factor \( i \) is:
- The van’t Hoff factor \( i \) is given by the formula: \[ i = 1 + \alpha (n-1) \] where \( \alpha \) is the degree of ionisation and \( n \) is the number of ions produced in the solution.
- For \( \text{A}_2\text{B} \), the number of ions produced is 3 (two A+ ions and one B- ion).
- Given that the compound is 30% ionised, \( \alpha = 0.30 \).
Thus, \( i = 1 + 0.30(3-1) = 1.60 \).
1.24 g of \(AX_2\) (molar mass 124 g mol\(^{-1}\)) is dissolved in 1 kg of water to form a solution with boiling point of 100.105°C, while 2.54 g of AY_2 (molar mass 250 g mol\(^{-1}\)) in 2 kg of water constitutes a solution with a boiling point of 100.026°C. \(Kb(H)_2\)\(\text(O)\) = 0.52 K kg mol\(^{-1}\). Which of the following is correct?
The steam volatile compounds among the following are: