\(∵ kt = ln \frac {A_0}{A}\)
\(\frac {ln2}{t_{\frac 12}}\) \(t\)67% \(=ln\frac {A_0}{0.33A_0}\)
\(\frac {log\ 2}{t_{\frac 12}}\)\(t\)67% = \(log \frac {1}{0.33}\)
\(t\)67% \(= 1.566 t_{\frac 12}\)
\(x = 15.66\)
Nearest Integer \(= 16\)
So, the answer is \(16\).
The cycloalkene (X) on bromination consumes one mole of bromine per mole of (X) and gives the product (Y) in which C : Br ratio is \(3:1\). The percentage of bromine in the product (Y) is _________ % (Nearest integer).
Given:
\[ \text{H} = 1,\quad \text{C} = 12,\quad \text{O} = 16,\quad \text{Br} = 80 \]
Let \( \alpha = \dfrac{-1 + i\sqrt{3}}{2} \) and \( \beta = \dfrac{-1 - i\sqrt{3}}{2} \), where \( i = \sqrt{-1} \). If
\[ (7 - 7\alpha + 9\beta)^{20} + (9 + 7\alpha - 7\beta)^{20} + (-7 + 9\alpha + 7\beta)^{20} + (14 + 7\alpha + 7\beta)^{20} = m^{10}, \] then the value of \( m \) is ___________.
The Order of reaction refers to the relationship between the rate of a chemical reaction and the concentration of the species taking part in it. In order to obtain the reaction order, the rate equation of the reaction will given in the question.