Question:

At 1990 K and 1 atm pressure, there are equal number of $Cl_2$ molecules and $Cl$ atoms in the reaction mixture. The value of $K_p$ for the reaction $Cl_2(g) \rightleftharpoons 2Cl(g)$ under the above conditions is $x \times 10^{-1}$. The value of $x$ is __________. (Rounded off to the nearest integer)

Show Hint

In gas phase equilibria, Dalton's Law states partial pressure is proportional to the mole fraction. Equal moles means equal partial pressures.
Updated On: Jan 9, 2026
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

Correct Answer: 5

Solution and Explanation

Step 1: Equal number of molecules and atoms implies equal partial pressures. $P_{Cl_2} = P_{Cl}$.
Step 2: Total pressure $P = P_{Cl_2} + P_{Cl} = 1$ atm.
Step 3: $P_{Cl_2} = 0.5$ atm and $P_{Cl} = 0.5$ atm.
Step 4: $K_p = \frac{(P_{Cl})^2}{P_{Cl_2}} = \frac{(0.5)^2}{0.5} = 0.5$ atm.
Step 5: $0.5 = 5 \times 10^{-1}$. Thus, $x = 5$.
Was this answer helpful?
0
0

Top Questions on Law Of Chemical Equilibrium And Equilibrium Constant

View More Questions