
Total length of wire required will be the length of 5 diameters and the circumference of the brooch.
Radius of circle = \(\frac{35}2\) mm
Circumference of brooch = \(2πr\)
=\( 2 \times 22/7 \times (\frac{35}2)\) = 110 mm
Length of wire required = 110 + 5 × 35 = 110 + 175 = 285 mm
It can be observed from the figure that each of 10 sectors of the circle is subtending 36° at the centre of the circle.
Therefore, area of each sector =\(\frac{36°}{360°} \times \pi r^2\)
= \(\frac{1}{10} \times \frac{22}7 \times (\frac{35}2) \times (\frac{35}2)\) = \(\frac{385}4 \, mm^2\)
Leaves of the sensitive plant move very quickly in response to ‘touch’. How is this stimulus of touch communicated and explain how the movement takes place?
Read the following sources of loan carefully and choose the correct option related to formal sources of credit:
(i) Commercial Bank
(ii) Landlords
(iii) Government
(iv) Money Lende