The correct option is (B) : 60 J
vi = 3(0)2 + 4 = 4 ≅ x = 0
vF = 3(2)2 + 4 = 16 ≅ x = 2
\(W=ΔK=\frac{1}{2}m(16^2-4^2)\)
\(=\frac{1}{2}\times\frac{1}{2}(256-16)=\frac{240}{4}\)
\(=60\ J\)

Potential energy (V) versus distance (x) is given by the graph. Rank various regions as per the magnitudes of the force (F) acting on a particle from high to low. 
Method used for separation of mixture of products (B and C) obtained in the following reaction is: 
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
Read More: Work and Energy