Question:

0.1 mole of compound S will weigh ...... g, (given the molar mass in g mol\(^{-1}\) C = 12, H = 1, O = 16)

Show Hint

To find the weight of a given amount of substance, use the formula: \(\text{Weight} = \text{moles} \times \text{molar mass}\).
Updated On: Mar 18, 2025
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

Correct Answer: 4.6

Solution and Explanation

- The molar mass of the compound S is calculated based on the given atomic masses. 
- For a compound with the molar mass calculated from the atomic masses, the weight of 0.1 moles will be: \[ \text{Weight} = 0.1 \times \text{Molar mass} \] 

- Given that the molar mass is 46 g/mol, the weight of 0.1 mole will be \( 4.6 \, \text{g} \). 

Thus, 0.1 mole of compound S will weigh 4.6 g.

Was this answer helpful?
0
0