In a series LCR circuit, the inductance, capacitance and resistance are L = 100 mH, C = 100 μF and R = 10 Ω respectively. They are connected to an AC source of voltage 220 V and frequency of 50 Hz. The approximate value of current in the circuit will be ______ A.
In an experiment of CE configuration of n–p–n transistor, the transfer characteristics are observed as given in figure.
If the input resistance is 200 Ω and output resistance is 60 Ω, the voltage gain in this experiment will be______.
Given below are two statements:Statement I: The electric force changes the speed of the charged particle and hence changes its kinetic energy; whereas the magnetic force does not change the kinetic energy of the charged particle.Statement II: The electric force accelerates the positively charged particle perpendicular to the direction of electric field. The magnetic force accelerates the moving charged particle along the direction of magnetic field.In the light of the above statements, choose the most appropriate answer from the options given below:
A cyclotron is used to accelerate protons.If the operating magnetic field is 1.0 T and the radius of the cyclotron ‘dees’ is 60 cm,the kinetic energy of the accelerated protons in MeV will be\([Use\ m_p = 1.6×10^{-27}\ kg, e = 1.6×10^{-19}C]\)