Mass of nitrogen, m = 2.0 × 10-2 kg=20 g
in temperature, ΔT = 45°C
Molecular mass of N2, M = 28
Universal gas constant, R = 8.3 J mol-1 k-1
Number of moles, \(n=\frac{m}{M}\)
\(=\frac{2.0×10^{-2}×10^3}{28}=0.714\)
Molar specific heat at constant pressure for nitrogen, \(c_p=\frac{7}{2}\,R\)
\(=\frac{7}{2}×8.3\)
=29.05 J mol-1 K-1
The total amount of heat to be supplied is given by the relation:
\(ΔQ = C_p^n ΔT\)
\(= 0.714 × 29.05 × 45\)
\( = 933.38 \,J\)
Therefore, the amount of heat to be supplied is 933.38 J.
Match List-I with List-II.
| List-I | List-II |
| (A) Heat capacity of body | (I) \( J\,kg^{-1} \) |
| (B) Specific heat capacity of body | (II) \( J\,K^{-1} \) |
| (C) Latent heat | (III) \( J\,kg^{-1}K^{-1} \) |
| (D) Thermal conductivity | (IV) \( J\,m^{-1}K^{-1}s^{-1} \) |
In the given cycle ABCDA, the heat required for an ideal monoatomic gas will be:

Find the mean deviation about the mean for the data 38, 70, 48, 40, 42, 55, 63, 46, 54, 44.