We are given the formula for wavenumber:
Let's simplify the equation step by step:
Thus, the wavenumber is 1724 cm-1.
The wavenumber ($\tilde{\nu}$) is given by:
\[ \tilde{\nu} = \frac{1}{\lambda}, \]
where $\lambda$ is the wavelength in cm.
Step 1: Convert wavelength to cm
\[ \lambda = 5800 \, \text{\AA} = 5800 \times 10^{-8} \, \text{cm}. \]
Step 2: Calculate wavenumber
\[ \tilde{\nu} = \frac{1}{5800 \times 10^{-8}} = \frac{1}{5.8 \times 10^{-5}} = 17241 \, \text{cm}^{-1}. \]
Step 3: Express as $x \times 10 \, \text{cm}^{-1}$
\[ 17241 \, \text{cm}^{-1} = 1724 \times 10 \, \text{cm}^{-1}. \]
Two circular discs of radius \(10\) cm each are joined at their centres by a rod, as shown in the figure. The length of the rod is \(30\) cm and its mass is \(600\) g. The mass of each disc is also \(600\) g. If the applied torque between the two discs is \(43\times10^{-7}\) dyne·cm, then the angular acceleration of the system about the given axis \(AB\) is ________ rad s\(^{-2}\).

Match the LIST-I with LIST-II for an isothermal process of an ideal gas system. 
Choose the correct answer from the options given below:
Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?
