We know, when a charge q is brought from infinity to a point where electric potential V due to any source charge is present, then Work done is given by
W = qV
Let two charges q1 and q2 initially lie at infinity.
Initially, when charge q1 is brought from infinity to a particular point, due to absence of electric potential at that point no work is done i.e.
W1 = q1 V = q1 x 0 = 0
Now when charge q2 is brought from infinity to a point at distance r from the charge q1, the electric potential is present at that point due to charge q1, then work done in bringing q2 is given by
W2 = q2 x V = q2 x 1/4πϵ0 q1/r
⇒ W2 = 1/4πϵ0 q1q2/r
Total work done
W = W1 + W2
⇒ W = 0 + 1/4πϵ0 q1q2/r
⇒ W = 1/4πϵ0 q1q2/r
This work done is equal to the potential energy (U) of the system of the two charges. Hence
U = 1/4πϵ0 q1q2/r
A bob of mass \(m\) is suspended at a point \(O\) by a light string of length \(l\) and left to perform vertical motion (circular) as shown in the figure. Initially, by applying horizontal velocity \(v_0\) at the point ‘A’, the string becomes slack when the bob reaches at the point ‘D’. The ratio of the kinetic energy of the bob at the points B and C is: 
Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?
