To solve the problem, we need to determine the ratio of the total flying times \( T_1 \) and \( T_2 \) of two balls projected at different angles but with the same initial velocity, given that the maximum height of the first ball is 8 times that of the second ball.
\(H = \frac{v_i^2 \sin^2 \theta}{2g}\)
\(T = \frac{2v_i \sin \theta}{g}\)
\(\frac{H_1}{H_2} = 8\)
\(\frac{\frac{v_i^2 \sin^2 \theta_1}{2g}}{\frac{v_i^2 \sin^2 \theta_2}{2g}} = 8\)
\(\frac{\sin^2 \theta_1}{\sin^2 \theta_2} = 8\)
\(\frac{T_1}{T_2} = \frac{\frac{2v_i \sin \theta_1}{g}}{\frac{2v_i \sin \theta_2}{g}} = \frac{\sin \theta_1}{\sin \theta_2}\)
\(\frac{\sin^2 \theta_1}{\sin^2 \theta_2} = 8\)
\(\frac{\sin \theta_1}{\sin \theta_2} = \sqrt{8} = 2\sqrt{2}\)
Therefore, the ratio of the total flying times \( T_1 \) and \( T_2 \) is \( 2\sqrt{2} : 1 \).
Which one of the following graphs accurately represents the plot of partial pressure of CS₂ vs its mole fraction in a mixture of acetone and CS₂ at constant temperature?

Let \( \alpha = \dfrac{-1 + i\sqrt{3}}{2} \) and \( \beta = \dfrac{-1 - i\sqrt{3}}{2} \), where \( i = \sqrt{-1} \). If
\[ (7 - 7\alpha + 9\beta)^{20} + (9 + 7\alpha - 7\beta)^{20} + (-7 + 9\alpha + 7\beta)^{20} + (14 + 7\alpha + 7\beta)^{20} = m^{10}, \] then the value of \( m \) is ___________.