The energy of the incident photon is: \[ E = \frac{1240}{\lambda} = \frac{1240}{550} \approx 2.25 \, \text{eV} \] For the photoelectric effect to occur, the energy of the photon must be greater than the work function of the metal.
For Cs (work function = 1.9 eV):
Since \( 2.25 \, \text{eV} > 1.9 \, \text{eV} \), photoelectric effect is possible for Cs.
For Li (work function = 2.5 eV):
Since \( 2.25 \, \text{eV} <2.5 \, \text{eV} \), photoelectric effect is not possible for Li.
Thus, the answer is \( \boxed{\text{Cs only}} \).
Energy of incident photons: The energy of a photon is given by \[ E = \frac{hc}{\lambda}. \] Using \( h = 6.626\times10^{-34}\ \text{Js},\ c = 3\times10^8\, \text{m/s},\ \lambda = 550\times10^{-9}\ \text{m} \): \[ E = \frac{6.626\times10^{-34}\times3\times10^8}{550\times10^{-9}} = 3.613\times10^{-19}\,\text{J}. \] Converting to electron volts (\(1\,\text{eV}=1.602\times10^{-19}\,\text{J}\)): \[ E = \frac{3.613\times10^{-19}}{1.602\times10^{-19}} = 2.26\,\text{eV}. \]
✅ Option 2: Cs only
In the given figure, the blocks $A$, $B$ and $C$ weigh $4\,\text{kg}$, $6\,\text{kg}$ and $8\,\text{kg}$ respectively. The coefficient of sliding friction between any two surfaces is $0.5$. The force $\vec{F}$ required to slide the block $C$ with constant speed is ___ N.
(Given: $g = 10\,\text{m s}^{-2}$) 
Method used for separation of mixture of products (B and C) obtained in the following reaction is: 