Question:

The volume contraction of a solid copper cube of edge length 10 cm, when subjected to a hydraulic pressure of \( 7 \times 10^6 \) Pa, would be ________________________ mm\(^3\). (Given bulk modulus of copper = \( 1.4 \times 10^{11} \) N m\(^{-2}\))

Show Hint

For bulk modulus calculations, ensure proper unit conversions between volume in cm\(^3\), m\(^3\), and mm\(^3\).
Updated On: Mar 18, 2025
Hide Solution
collegedunia
Verified By Collegedunia

Correct Answer: 10

Solution and Explanation

The bulk modulus is defined as: \[ B = - \frac{\Delta P}{\frac{\Delta V}{V}} \] Rearranging: \[ \Delta V = \frac{\Delta P}{B} V \] The volume of the cube is: \[ V = (10 \, { cm})^3 = 1000 \, { cm}^3 \] Converting to \( m^3 \): \[ V = 10^{-3} \, { m}^3 \] Substituting values: \[ \Delta V = \frac{(7 \times 10^6)}{1.4 \times 10^{11}} \times 10^{-3} \] \[ \Delta V = 5 \times 10^{-8} \, { m}^3 \] Converting to mm\(^3\): \[ \Delta V = 10.0 \, { mm}^3 \]
Was this answer helpful?
0
0