The relationship between the amplitude of the magnetic field (B0) and the amplitude of the electric field (E0) in an electromagnetic wave propagating in vacuum can be described by the equation:
BE=1c
Where,
This shows that the ratio of the amplitude of the magnetic field to the amplitude of the electric field in an electromagnetic wave is the reciprocal of the speed of light.
Therefore, the correct option is: Reciprocal of speed of light in vacuum
A laser beam has intensity of $4.0\times10^{14}\ \text{W/m}^2$. The amplitude of magnetic field associated with the beam is ______ T. (Take $\varepsilon_0=8.85\times10^{-12}\ \text{C}^2/\text{N m}^2$ and $c=3\times10^8\ \text{m/s}$)
200 ml of an aqueous solution contains 3.6 g of Glucose and 1.2 g of Urea maintained at a temperature equal to 27$^{\circ}$C. What is the Osmotic pressure of the solution in atmosphere units?
Given Data R = 0.082 L atm K$^{-1}$ mol$^{-1}$
Molecular Formula: Glucose = C$_6$H$_{12}$O$_6$, Urea = NH$_2$CONH$_2$